A Katalinpusztai Kiránduló Központ új létesítményeinek átadása
Dr. Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter avatta fel az Ipoly Erdő Zrt. Váci Erdészete körzetében található Szendehely-Katalinpuszta Kirándulóközpont legújabb fejlesztéseit
A 65 ezer hektár erdőt kezelő erdészeti társaság kiemelt jelentőséget tulajdonít az erdők közjóléti funkciója teljesítésének, a lakosság rekreációs igényei kielégítésének. Az elmúlt években közel 3 milliárd Ft közjóléti fejlesztést valósítottak meg. Ezek a források részben az Európai Unió, a tulajdonos Földművelésügyi Minisztérium támogatásával, részben a saját gazdálkodás eredményeként álltak rendelkezésre. Ezek a fejlesztések turistautak, kerékpárutak, erdei vasutak, turistaházak, kilátók, erdei iskolák, látogatóközpontok, pihenőhelyek, kastélyrekonstrukciók megvalósítását jelentik. Ebbe a sorba tartozik a Katalinpusztai Kirándulóközpont.
„Katalinpuszta nagyon szép hely és a legkülönbözőbb programok várják az ideérkezőket: kisvasút, erdei tanösvény, kerti vasút a legkisebb gyermekek részére, szálláshelyek. Mindenkit arra invitálnék, hogy látogasson el ide. Az elmúlt évben negyvenmillió látogatónapot regisztráltunk az állami erdőgazdaságok turisztikai létesítményeiben, ez mutatja azt, hogy a bejárható erdőprogram mennyire hasznos és sikeres. Még egyáltalán nem értük el a teljesítőképességnek a határait, hiszen biztos, hogy sok olyan ember van Magyarországon, aki az 50-100 km-re található erdei látnivalókat még nem vette igénybe. Ezt a célt szolgálja ez a program is, hiszen a célunk az, hogy mindenki idehaza töltse el a szabadidejét. Vannak olyan értékei hazánknak, amelyeket feltétlenül látni kell. Az erdők a felnőttek számára is rengeteg meglepetést tartogatnak. Azt hiszem, az ismereteinket is egy ilyen helyen tudjuk bővíteni leginkább, ahol a madárvilág, a növényzet, a gyógynövények, erdei virágok hihetetlen gazdagsága fogadja az ideérkezőket. Úgy hiszem, itt a felnőtt is megtalálja a kikapcsolódásra legalkalmasabb órákat.”
„Elsősorban az Ipolyerdő Zrt.-nek kell büszkének lennie erre a fejlesztésre, amit itt véghezvittek. A bevezetőben is elhangzott, hogy nagyjából 500 ezer turistával számolnak évente. Ez azért olyan markáns szám, mert mindannyiunkban gondolatokat ébreszthet, hogy itt mekkora lehetőségek vannak a fejlesztésekre. Úgy érzem, ezeket a lehetőségeket meglovagolva jó irányba halad az Ipolyerdő Zrt., hiszen itt, a Nyugat-Nógrádi vidéken, Budapest vonzáskörzetében sok kirándulóra lehet számítani. A látogatóközpontban járva megfigyelhetjük a különböző látványelemeket, mely kezdődik a parkolóból egy hangyavasúttal, majd folytatódik a látogatóközponttal, ökoturisztikai látványosságokkal, állatsimogatóval, játszótérrel. Szeretném, ha nagyon sok ilyen beruházás valósulna meg.
Az új erdőtörvénynek is az ésszerű, reális természetvédelem kell, hogy a zsinórmértéke legyen, a 21. században ez nem is lehet kérdés. A természetvédelmi szabályokat tartani kell, amelyek arról szólnak, hogy hogyan tesszük az erdőt az ott megtalálható élővilág számára minél otthonosabbá és a természettel minél harmonikusabbá. Az erdő hármas funkciójának – a közjóléti, gazdasági és a védelmi hármas funkciócsoportnak – az egymáshoz való viszonyát kell jól meghatározni és oda kell figyelni arra is, hogy ezek a funkciók valóban betöltsék az eredeti rendeltetésüket. Nagyon sok reményt fűzök az erdő védelméről szóló törvény módosításához. Bízom benne, hogy idén tavasszal az országgyűlés elé kerülhet az új erdőgazdálkodási törvény is.”
„A tavaszi hétvégék mindig nagyon nehezek a kollégák számára. Becsléseink szerint több ezer ember fordult meg a mai nap a különböző létesítményekben és reméljük, hogy mindenki számára örömet okozott az ittlét. Térségünk kiválóan alkalmas családi összejövetelek lebonyolítására. Akár már 40-50 főre is tudunk szállást biztosítani, amelyek kulturáltak és nem utolsósorban pénztárcakímélők: egy éjszakára akár 3-4 ezer forintért tudunk szálláslehetőséget kínálni. Véleményem szerint itt nem a több tízezres rendezvényeknek van a helye. Fontos, hogy ez a hely megtartsa azt a fajta bensőséges nyugalmát, amiben jól érezzük magunkat és amiben kedvet kapunk ahhoz, hogy tovább menjünk. Az ideérkezők még több helyszínre el tudnak jutni és megtapasztalják az erdő legszebb élményeit.”