Télapó a Bagolyvár Vadasparkban! – 2015.12.05.
A Télapóra várva a NEFAG Zrt. szolnoki Bagolyvár Vadasparkjában december ötödikén a családokat igazi forgatag várta
Az erdő fái alatt felépült a Mikulásfalva, ahol sok programmal, egy elvarázsolt erdővel, és ajándékokkal teli kosárral várták a gyermekeket. A sokféle program során megéhezett látogatók a kemencénél erdei módra készült finomságokkal tölthették meg korgó gyomrukat. A Mikulás is elégedetten folytatta útját a nap végén, és azt üzente, remélhetőleg jövőre is hasonlóan kedves fogadtatásban és sok mosolygós arc látványában lesz része.
„Igyekeztünk az állomásokat úgy kialakítani, hogy ez a nap valóban családi rendezvény legyen: a kicsiktől a legnagyobbakig mindenkit bele tudjunk vonni. A Mikulás hó híján nem szánon, hanem lovas kocsin érkezett. Az életképekkel berendezett Mikulás falvát a legkisebbek is nagy lelkesedéssel és kíváncsian szemléltek meg. Én tartottam krampuszként a krampuszképzőt, ami azt jelentette, hogy játékos ügyességi feladatokkal vártuk ide a kis krampuszokat: Mikulás puttonyt kellett megtölteni célba dobással, diót kerestünk az erdei madaraknak. A városi gyerekek talicskával is dolgozhattak: egy akadálypályán kellett végigmenniük, hogy az ajándékot célba tudják juttatni a Mikulás házhoz. A vadasparki „kispiros” traktor utánfutóján is lehetett utazni, melynek célja az volt, hogy a gyerekek kilátogassanak az erdőbe és feltöltsék a vadetetőt Mikulás alkalmából, hiszen az állatoknak is jár ilyenkor az ajándék. Bent az épületben pedig lehetőség volt megmelegedni és a Kézműves Manóműhely keretein belül mindenféle kis remekművet lehetett készíteni. Természetesen bevontuk a vadasparki állatokat is: a Mikulás nekik is hozott ajándékot és a gyerekeknek kellett kitalálni a vers alapján, hogy melyik állatról lehet szó, majd megkeresni és megnézni, hogy a zokniban mit rejtett el nekik a Mikulás. A végén, aki az összes feladatot végigjárta, a Mikulásnál ajándékot kaphatott cserébe.
Az egész csapat nevében azt mondhatom, hogy szívvel-lélekkel igyekszünk minden programunkat megtartani. A Vadaspark jellegéből adódóan ez valóban egy családias hely, ahol a hazai fajokat családias és erdei környezetben próbáljuk bemutatni az idelátogatóknak.”
„Az Erdei Iskola munkatársaival tényleg egy kis csodát teremtettünk, amely tulajdonképpen akkor is csoda lenne, ha a családok egyszerűen csak a Vadasparkba jönnének ki, mivel a természet mindig tartogat számunkra valamilyen meglepetést. Mivel mi Erdészeti Erdei Iskola vagyunk, a vadon élő állatokról is gondoskodunk ilyenkor. Szeretnénk, ha a gyerekek, amikor kijönnek a természetbe, akkor messze a várostól, az erdőben sétálva, felfrissülve, játékosan szemlélődjenek. Nagyon örülünk annak, hogy az idei rendezvényünkre is ilyen szép számmal érkeztek családok. Igyekszünk a gyerekek szemléletmódján is alapítani ilyenkor, tesszük mindezt játékos felfedezéseken át, amelyhez kitűnő terep többek az Erdészeti Erdei Iskola. Szeretném hangsúlyozni, hogy télen sem zártuk be a kapunkat, hiszen minden évszakban tartogat valamit számunkra a természet. Január közepén – amikor is talán lesz hó-, indul a Mesél a Téli Erdő foglalkozássorozatunk, ahol együtt fedezhetjük fel az állatok által hagyott nyomokat, etethetjük őket és persze nagyokat szánkózunk.”
„Idén már másodjára szerveztük meg a Vadasparki Mikulást és azt mondhatom, nagy sikerrel, hiszen hatalmas nagy szeretetet kapunk a gyerekektől. A Kemence parti nevű állomáson hagyományőrző ételeket készítettünk – héjában sült krumplit és pukkantott málét – kemencében és szabad tűzön, illetve az erdő kincseiből készült finomságokkal kedveskedtünk a gyerekeknek. Régen a pityóka volt az első, amit fogyasztottak otthon, mivel olcsó volt és tápláló. Hogy az erdei ízeket is megkóstolhassák a látogatók, a korábban lekvár főzés alkalmával készített termékekből – csipkebogyó, kökény – készült teát is kínáltuk a látogatóknak. Úgy gondolom, érdemes lenne visszatérnünk gyökereinkhez: az általunk kínált teákban semmiféle aroma- és adalékanyag nem található, természetes alapanyagokból készülnek és sokkal finomabbak, mint a bolti teák.
Hosszú évek óta dolgozunk együtt az Erdei Művelődési Házban. A csapatunkat Horváth Ernő alakította ki. Szerencsére mindenki imádja a gyerekeket és a felnőtteket, ezért ilyen csapatban nagyon jó dolgozni.”
„A gyerekek a Kézműves Manóműhelyben felfedezhetik a kincseket, alapanyagokat, amelyekből karácsonyra készítünk apró kis karácsonyfadíszeket, ablakdíszeket. Először megszeppenve jönnek be, de amikor elkezdjük a közös munkát, akkor felszabadulnak és önálló alkotásokat hoznak létre. Nagy örömömre szolgál, hogy mindenki jól érzi itt magát – velem együtt természetesen. Mindig arra törekszem, hogy olyan alapanyagokat használjunk fel, amelybe bele tudjuk csempészni az erdő terméseit, alapanyagait, amit a parkerdőben összegyűjtünk a gyerekekkel, ezáltal is színesítve a palettát. A régi alapanyagokat ötvözzük az újakkal: a karácsony közeledtével csillogós flittereket is behoztunk. Egy-egy ilyen alkalmon szeretnénk összehozni a családokat, hogy a gyerekek a szülőkkel együtt hozzanak létre díszeket, figurákkal, amikkel feldíszíthetik a karácsonyfát. Az ünnepeket várva fontosnak tartom, hogy a családok együtt éljék meg azokat az örömöket, amelyek a karácsony közeledtével várnak ránk.”
Filmünket december 26-án, szombaton 17:30 órakor láthatják Nézőink a HAZAI VADÁSZ TV Magazinban, az ECHO TV csatornán!
www.facebook.com/echotelevizio