A természetes és mesterséges vizeken képződött jégen tartózkodás szabályai – 2016.01.04

A Tiszai Vízirendészet szolnoki Rendőrkapitányságának közleménye

A szabadvizek befagyott területe gyermekre és felnőttre egyaránt vonzerőt gyakorol, ugyanakkor veszélyeket is rejt magában. A jégbeszakadásoknak gyakran halálos kimenetelű végkifejlete van, az emberek felelőtlen viselkedésének és a jég tulajdonságának nem megfelelő ismerete miatt. A hirtelen hőmérséklet változások, illetve a tartósan enyhe időjárás nagymértékben megváltoztathatja a jégtakaró tulajdonságait, ezáltal az veszélyessé, kiismerhetetlenné válhat. A szabadvizek jegén tartózkodni csak akkor szabad, ha a jég kellő szilárdságú, nem olvadt, nem mozog.

A fagyásban lévő jég a következőképpen terhelhető:

  • kb. 8 cm vastagságú jég – egy felnőtt
  • kb. 12 cm vastagságú jég – egy csoport
  • kb. 18 cm vastagságú jég – szánkók, fakutyák

j-3Ha gyanús ropogást, recsegést hall, feküdjön minél nagyobb testfelülettel a jégre és próbálja meg a legközelebbi biztos pontot hason csúszva elérni. Beszakadás esetén a felesleges mozdulatokat – félve a kihűléstől – kerülje, ezáltal megőrizve a ruházatban lévő szigetelő légréteget. Igyekezzen a lábával az ellenkező irányban lévő jég szélét elérni és a part felé előrelökni magát, illetve segítséget kérni. Ha partot ér, azonnal menjen meleg helyre, szárítkozzon meg, testét törölje szárazra, igyon forró, meleg italt.

Kávé, alkohol fogyasztása tilos!

Ne kezdjen felelőtlenül mások mentésébe, mert csak tetézheti a bajt. Életét kockáztatja, illetve további beszakadások keletkezhetnek. Hívjon segítséget és a mentést végzőt kötelekkel biztosítsa! Szerezzen társakat a mentéshez! Ha más eszköze nincs, egy hosszú, de erős ágat, ruhadarabot nyújtson a jégbeszakadtnak. Ha többen vannak, egymás lábát fogva – mint egy hason fekvő lánc – segíthetnek.

A mentést követően, szükség esetén hívjon mentőt!