“Kaán Károly tovább élő szellemisége” c. konferencia – Az összes előadás visszanézhető! – 2017.11.14.
A Zalaerdő Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület november 14-én konferenciát szervezett “Kaán Károly tovább élő szellemisége” címmel
A város szülöttje előtt is tisztelgő, Kaán Károly tovább élő szellemisége című konferencián elhangzott, kihívásokkal teli időszakot él át az erdész szakma, az oktatás, a gazdaság és a közjólét területén is. A Zalaerdő Zrt. és az Országos Erdészeti Egyesület jubileumi programjának előadói több szakterületről érkezetek.
Kaán Károly erdőmérnök 150 évvel ezelőtt született Nagykanizsán, nevéhez fűződik a magyarországi erdőgazdálkodás újjászervezése, az Alföld fásítási programja és a korszerű állami természetvédelem megszületése. A róla elnevezett konferencia legfőbb célja az volt, hogy az erdőgazdálkodással kapcsolatos jelenkori kérdésekre választ adjon, és tájékoztassa az érintetteket az oktatás, a gazdálkodás és a közjóléti tevékenységek kapcsán. – Erdész szakmánk küzdelmes, nehéz munkával és kihívásokkal teli időszakot él át, akárcsak elődeink, a XX. század első felében – fogalmazott Rosta Gyula, a Zalaerdő Zrt. vezérigazgatója.
Az erdész szakképzés jelenleg két szintű, szakmunkás és szakgimnáziumi oktatásban lehet elsajátítani a hivatást. A képzési adatokról számolt be előadásában Hoczek László, a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskola igazgatója. Mint fogalmazott, ma ez a pálya nem vonzó a fiataloknak, így hiány van a jó szakmunkásokból. – Az erdészeti szakmunkás, aki valóságos fizikai tevékenységet végez, egy nagyon kevéssé divatos szakmának tekinthető. Az erdőművelési munkák gyakorlatilag szabad térben zajlanak. Télen, nyáron, esőben, hóban, fagyban – sőt, azt lehet mondani, a kitermelési időszak főként a téli, fagyos időszakra vonatkozik – mondta Hoczek László, a Roth Gyula Erdészeti Szakközépiskola igazgatója.
Az erdészeteket azonban nem csak a szakma népszerűtlensége állítja kihívások elé. – Ha az erdész szakmát nézzük, az egyik legnagyobb kihívás a klímaváltozás. Ha meggondoljuk, hogy több évtizedre ültetjük az erdőt, és néhány évtizeden belül milyen változás lehet a klimatikus viszonyokban, ahhoz az erdőnek alkalmazkodni tudni kell. Vagy az erdészeknek tenni valamit, hogy alkalmasabb erdőt telepítsenek – tette hozzá Ugron Ákos Gábor állami földekért felelős helyettes államtitkár.
Az előadások között szó volt a magánerdő-gazdálkodás lehetőségeiről, az erdészeti igazgatás helyzetéről, de a természetjárást szolgáló előremutató fejlesztéseket is bemutattak.
Az előadásokat itt tekinthetik meg: