Rekord a Fejér megyei jótékonysági vadászaton – 2015.12.27

Az idei nádasdladányi karitatív eseményen minden eddiginél többen, összesen 58-an vettek részt. Az immár hagyományosan december 27-én, a Nádor Vadásztársaság területén rendezett apróvadazásra befizetett részvételi díjak összege is minden eddiginél magasabb: mintegy 1 360 000 forint. Ezt a minimális szervezési költségek levonása után idén is a Fejér megye Gyermekeiért Alapítvány kapja. A szervezők – az Országos Magyar Vadászkamara Fejér megyei Területi Szervezete és a vadásztársaság – jövőre még nagyobb szabású eseményt terveznek, miután idén is csaknem húszfős túljelentkezés volt.
n-1
A patinás helyszínen, a nádasdladányi Nádasdy-kastély udvarán fél kilenctől gyülekeztek a résztvevő vadászok, a vadászkutyások és a hajtók. A regisztrációt követően Fürész Attila, az OMVK megyei Területi Szervezetének elnöke köszöntötte a résztvevőket. Emlékeztetett: a nemes kezdeményezés idén már harmadszor valósul meg, így sikerült megteremteni a János napi jótékonysági vadászat hagyományát.
n-4
Kiemelte, hogy évről évre nagyobb az igény a vadászok részéről, a magyar Nimródok mozgósíthatók a jó cél érdekében. A vadászat árával – idén fejenként 20 000 forinttal – ahhoz járultak hozzá a résztvevők, hogy a székesfehérvári Szent György-kórház gyermekosztálya inkubátor fölé helyezhető kékfény-lámpát szerezhessen be. Ebben az évben az adományhoz egy emléklapot is átadnak az intézménynek, amelyen szerepel minden támogató neve.
n-5
A karitatív akciót idén dr. Bitay Márton Örs, a Földművelésügyi Minisztérium állami földekért felelős államtitkára is támogatta. Ugyan nem lehetett jelen egyéb irányú elfoglaltságai miatt, de videofelvételen üdvözölte a résztvevőket és a szervezőket, amelyet a rendezvényt megörökítő Hazai Vadász televíziós magazinműsor stábja vetített le. Az államtitkár ebben a jótékonyság, az összefogás fontosságáról szólt megköszönve a vadásztársaknak hozzájárulásukat.
n-6
Pechtol Lajos, a Nádor Vt. elnöke és a megyei vadászkamara titkára üdvözlő beszédében felköszöntötte az István és a János nevű vadásztársakat, és abbéli reményét fejezte ki, hogy a korábbi István napi vadászat hagyománya a jótékonyságiban él majd tovább a következő esztendőkben. Párhuzamot vont az adventi időszakkal, hiszen ma már ezt az eseményt is várakozás előzi meg. Megjegyezte: ezt bizonyítja az is, hogy rengeteg ismerős arcot lát, akiket ráadásul a ködös időjárás sem tántorított el a fácánozástól.
n-2
A támogatókról szólva külön kiemelte a kommunikációban is segítő OMVK-t, a sajtó jelenlévő képviselőit, köztük a Hazai Vadász stábját, amely az eseményt ellentételezés nélkül örökítette meg, Békési Jánost, a műsor producerét, a székesfehérvári PROCAR Kft.-t és végül, de nem utolsó sorban a Forster Gyula Nemzeti Örökségvédelmi és Vagyongazdálkodási Központot, amely térítésmentesen bocsátotta rendelkezésre a kastély udvarát és helyiségeit. Az üdvözlet után az elnök bemutatta a vadászatvezetőjét, Pechtol Szabolcsot, az egyesület vadászmesterét, valamint segítőit, Hári Csaba fővadászt és Székely Krisztián hivatásos vadászt.
n-8
Tekintettel a ködös időre való tekintettel a korábbi tervekkel ellentétben, a biztonságot szem előtt tartva csak fácánt – kakast és tyúkot – illetve szárnyas kártevőket ejthettek el a vadászok, akiket egyéb biztonsági előírások mellett külön óva intettek a 45 foknál alacsonyabban tett „lapos” lövésektől.
n-9
A 10 órakor kezdődő vadászat alatt a résztvevők mintegy 4-5 kilométert tettek meg, az utolsó hajtásnak nem sokkal 14 óra előtt lett vége. A kastély főbejáratával szemben elkészített terítéken 96 fácán feküdt. A vadászat végén Pechtol Lajos egyik legnagyobb vadászírónktól, Széchenyi Zsigmondtól idézve úgy fogalmazott: minden vadásznap ünnep. Miként a jó hangulat és a kedvezőtlen időjárás ellenére is tisztes teríték is bizonyítja, a bő 5000 hektáron gazdálkodó Nádor Vt. a jövőben is biztosítani tudja a hátteret a hasonló rendezvényeknek. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy a fácánállomány mögött az egyesület szakszemélyzetének rengeteg munka van.
n-3

A jótékonysági vadászat ötletgazdája, Fejes László sportvadász szerint a kezdeményezés megérett arra, hogy 2016-ban továbblépjen, ezt támasztja alá a túljelentkezés is. Véleménye szerint jövőre a hagyományossá vált december 27-ei napon több – akár más megyebéli – helyszínen lenne érdemes megrendezni az így országossá váló karitatív akciót, vagy akár a több alkalom is szóba jöhet. Megjegyezte, hogy a helyieken kívül minden évben érkeztek vadászok más megyékből is, idén összesen 5-ből 21-en, és ez is motiválhatja más megyék vadásztársaságait és vadászati érdekképviseletét, hogy kövessék a fejériek példáját.

n-7

Egy követőjük már bizonyosan van: Borsod-Abaúj-Zemplén megyében november 7-én már megtartották a szintén hagyományteremtőnek szánt jótékonysági vadászatot. Fejes László szerint a nemes célon kívül a Fejér megyei (a jövőben pedig remélhetőleg országos) esemény azt is tudatosítja a civilekkel, hogy a több mint 60 ezer vadász része a társadalomnak, és tevékenyen részt kíván venni a közösségi életben.

n-10

A vadászat vége után a kastélyban, az Ősök Termében látták vendégül az egybegyűlteket, akik 2015-ben először – a vadászrészen kívül – egy névre szóló emléklapot is hazavihettek.

( forrás: http://www.omvk.hu/ – Földvári Attila )