Trófeamustra a Nyíri-erdőben, a KEFAG Zrt.- nél – 2015.11.10.
Kellemes, igazi őszi idő fogadta a KEFAG Kiskunsági Erdészeti és Faipari Zrt. Észak-Kiskunsági Erdészete által megrendezésre került dám trófeaszemlére érkezőket a KEFAG Zrt. üzemi vadászterületén, a Kecskemét melletti Nagynyíri-erdőben
A társaság trófeaszemléjén kiállításra kerültek rendhagyó módon a Bugaci Társerdészet területén elejtett dámbikák trófeái is.
Az ünnepség megnyitójaként Bimbó Brigitta, a Vackor Vár erdei iskola munkatársa versszavalása után üdvözlő szignál hangzott el a Kis Ferenc Erdészeti Szakiskola Szegedi vadászkürtös együttes előadásában.
A trófeaszemét Koczka Zoltán termelési vezérigazgató helyettes nyitotta meg, aki beszédében pár gondolattal felvezette a Nyíri-erdő és a dámvad kapcsolatát. Az első dámot ezen a területen az 1890-es évek közepén lőtték, azóta szerencsére több generáción át megmaradt a dám ezen a területen.
Madácsi Sándor erdészeti igazgató: “A kiállított trófeák nagyon változatos képet mutatnak. A 42 dámtrófeából 25 db érmes minősítést – 7 arany, 6 ezüst és 12 bronzérmet – kapott. Az elmúlt évek felfelé ívelő szakmai munkája jól megfigyelhető a társaságnál.”
A Nyíri-erdő központi helye a térség vadászatának, tudományos kutatás, szakmai munka, oktatás színtere, gazdag repertoárral rendelkezik, de kiemelkedő a vadászati ágazata, amely szépen megmutatkozik a trófeáknál. A Nyíri-erdő évszázadokon keresztül Kecskemét város erdeje volt, évszázadokon át védte külső támadások ellen, ugyanakkor felügyeletet, védelmet is kapott a várostól.
Fodor Mihály, a Bugaci Erdészet igazgatója vette át a szót, aki köszönetet mondott részvételük lehetőségéről és pár mondatban ismertette a Bugaci Erdészet természeti adottságait. A Bugaci Erdészet éves szinten 320 db nagyvadat lövet, a bőgési szezonban 3 db gímbikát sikerült elejtetni, ebből 2 érmes, 1 bronzérmes és 1 aranyérmes minősítést kapott, mely megyei szinten is kiválónak tekinthető.
A rendezvény zárásaként gím-és dám szignálokat mutattak be a kürtösök.
„Az idei szezonunk úgy érzem, hogy nagyon jól sikerült, jó évet zártunk a dám vadásztatás terén. 145 tervezett dámbika elejtésünk van, ebből az októberi időszakban 85 sikerült. A kelebiai vadászterületünkön – ami a legjobb adottságú dám vonatkozásában – 5 kg 40 dkg a legnagyobb trófeasúly. 5 kg felett 5 db van, a szakmai munkát ez a minőség azért tükrözi. A KEFAG Zrt.-nek nem fő profilja a vadásztatás, de egy olyan ágazatnak tekinthető, amelyet meg kell becsülnünk. A vadászati árbevétel 60-70%-át teszi ki a dám, ezért is fektetünk nagy hangsúlyt arra, hogy minőségben ez így maradjon és a vendégek a későbbiekben is visszatérjenek hozzánk. A mi erdeink összességében gyenge adottságúak, homoki területek, de a dám nagyon jól megtalálta az életfeltételeit, nem véletlenül telepedett meg. A dám először a Nagynyíri-erdőben jelent meg a homokhátságon természetes úton, migráció útján, majd telepítések folytán került aztán délebbre, Bugacra és Dél-Kiskunságra. Ez egy olyan vadfaj, amivel viszonylag könnyű gazdálkodni, és ha megfelelő figyelmet fordítunk rá, meghálálja. Nem nagy területre vándorol el, viszonylag szűk körben marad. Az erdeink állapotára olyan szempontból vigyázunk, hogy a vadlétszám olyan mennyiségű legyen, amit az erdő természetes úton eltart. Nem szeretnénk semmiképpen sem fejleszteni nagyságrendileg, de a minőségre mindenképpen vigyázni fogunk.”
„Az idei dám szezonra elmondható, hogy a szokásoknak megfelelően a bikák már szeptember végén megszólaltak, elkezdtek barcogni korán reggel, késő este, sokszor napközben is. Utána október elején az időjárás miatt megszűnt a barcogás, nagyon keveset szólaltak meg, megnehezítve a vadászok dolgát. Október közepéig rapszodikus volt a bőgés, egy pár példányt sikerült csak elejtenünk. Utána jött egy lehűlés, kicsit csapadékosabb lett az időjárás és onnantól kezdve tíz napig rendkívül intenzív volt a barcogás, egész nap zengett az erdő a bikáktól. Az elejtések zömét ebben az időszakban tudtuk realizálni. A barcogási szezonban az Észak-Kiskunsági Erdészet vadászterületén 42 bika került terítékre, amely kimagasló és jó szám. A minőségről elmondható, hogy a kimagasló trófeasúlyokban elmaradtunk a tavalyi évből, de azért büszkén lehetünk arra, hogy ebben a szezonban 7 db aranyérmes, 5 db ezüstérmes és 13 db bronzérmes bikát sikerült a vendégeinkkel terítékre hozni. A lapátos bikák 75%-a érmes minősítésű, ez a mi adottságainknál nagyon szép eredmény.”
“Ezt a bikát október 22-én a barcogás közepén ejtettük el a fő barcogó helyünkön, ahol ebben az időszakban 15-30 bika is barcogott. Nehezítette feladatunkat, hogy az időjárás rendkívül ködös és párás volt. 80-100 métert tudtunk bemenni egy palánk mögé, onnan nézegettük a dámokat. Első lövésre a vendég elhibázta a bikát, de szerencsére tovább folyt a barcogás. Néhány perc múlva visszajött a bika, beállt a barcogó helyére és másodjára egy jól irányzott lövéssel sikerült elejtenie külföldi vendégünknek, aki nagyon örült neki, mert mindenféleképpen érmes bikát szeretett volna elejteni.”
„Nagyon köszönjük, hogy résztvehetünk ezen a trófeamustrán. Örülünk, hogy ilyen trófeákat tudtunk hozni és ilyen szép kollekciót hozott létre a Kerekegyházi és a Bugaci Erdészet közösen. A Bugaci Erdészet 10010 hektáros vadászterületen gazdálkodik, ennek 60%-a nemzeti parkos terület. A vadászterület kétharmad része erdő, a többi mezőgazdasági terület, beleértve a Bugacpusztát. Bízom benne, hogy a közeljövőben hasonló eredményeket mutathatunk fel, mert büszkék vagyunk arra, hogy a mostani 17 bikánkból 15 érmes lett.”
Kovács László az aranyérmes bika elejtésének körülményeiről is mesélt: „Ezt az aranyérmes bikát vendégvadászunk Balanyi István kísérővadásszal ejtette el. Négy mellékbikával volt jelen a tehenek mellett és csak ritkán bőgött, inkább csak morcogott. A vendégvadász egy jó lövéssel meglőtte és egy bravúros utánkereséssel Garai Gábor kollégánk hozta terítékre közel 800 méter vezetékmunkával, 200 méter hajszával.”
Filmünket december 12-én, szombaton 17:30 órakor láthatják Nézőink a HAZAI VADÁSZ TV Magazinban, az ECHO TV csatornán!