M5 TV – Erdei utakon – Reviczky Gáborral – Ajánló – 2025/28. adás – 2025.07.13. vasárnap 16:35
– Csapadékhiány ellen – munkák a Nyíri-erdőben
– Nemzeti Kincsünk az Erdő – Aszály, nyári szárazság
– Erdei tisztások fontossága – főszerepben a rovarok
– Árpád-kori Földvár és Skanzen Tiszaalpáron
– A soltszentimrei Csonka-torony múltja
– Erdő Ernő bácsi meséi – Mi ártalmas az erdőnek?
– Vadvilág – Tikkasztó nyár, hűsítő holtágak
Csapadékhiány ellen – munkák a Nyíri-erdőben
Stábunk a téli időszak folyamán már járt a Nyíri-erdőben, hiszen az akkori időjárási tényezők nyomán szükségessé vált a mesterséges dagonyák kialakítása, ennek folyamatát tekintettük meg akkor. Most sem jobb a helyzet, hiszen néhány naptól eltekintve, gyakorlatilag eső nélkül telnek a hónapok, így akad bőven teendő az erdőn.
Nemzeti Kincsünk az Erdő – Aszály, nyári szárazság
A víz hiánya súlyos gondokat jelent az erdő életében. Főleg az erdőfelújítási területek érzékenyek az aszályra. A zárt lombsátor alatt nehezebben szárad ki a talaj, így a kisebb növények, facsemeték is tovább bírják.
Erdei tisztások fontossága – főszerepben a rovarok
A megváltozó klíma kihívásokat ad a szakemberek számára, de újszerű megoldásokkal áthidalhatók az akadályok. Egy ilyen új megoldás született Kunpeszér határában, ahol egy erdőátalakítás folyt, de az erdő megújítása mellett fő hangsúlyt kapott a helyszínen egy rétnek a kialakítása is.
Árpád-kori Földvár és Skanzen Tiszaalpáron
Tiszaalpár területén folytatjuk kitekintésünket. A településen találhatóak olyan bronzkori és Árpád-kori földvárak, melyek maradványai Bács-Kiskun vármegye egyik legjelentősebb régészeti lelőhelyei. Emellett megtalálható itt egy település rekonstrukció is, amely a korabeli mindennapokba enged betekintést.
A soltszentimrei Csonka-torony múltja
Soltszentimre és Csengőd határában magasodik egy műemlékvédett Árpád-kori templomrom, amelynek tornya, a körülbelül 10,5 méteres magasságával, látványosan kitűnik a síkság egyhangúságából.
Erdő Ernő bácsi meséi – Mi ártalmas az erdőnek?
Az erdőnek évente legalább 500-700 mm csapadékra van szüksége, ahhoz, hogy életben maradjon. A legjobban a globális felmelegedés árt neki, hiszen a rövid, özönvízszerű esőzéseket nem tudja hasznosítani. A túl erős UV fényben pedig károsodnak a fák levelei.
Vadvilág – Tikkasztó nyár, hűsítő holtágak
A víz e forró nyári hónapban egyre kevésbé van jelen a természetben. Bár képeink ennek kissé ellentmondanak, de talán pont ezért választottuk e heti vadvilág epizódunk fő témájának a vizet – kissé visszabillentve az aszály nyújtotta egyhangúságot.