A hullámkeltés, mint konfliktusforrás – Tisza-tó – 2017-07-20
A Tisza-tavi horgászat egyik legnagyobb megoldatlan konfliktusa a vízen közlekedők és a parton vagy csónakban horgászók között feszül. A vízi járművek által keltett hullámzás azon túl, hogy bosszúságot okoz a nyugalomra vágyó horgászoknak, számos természetkárosító hatással is bír (halivadékok és ívóhelyek pusztulása, partok amortizálódása, a természet nyugalmának zavarása stb.), és gyakran okoz veszélyt a vízi közlekedésben. Ezek a tényezők külön-külön is jelentős problémát jelentenek, összességükben pedig szinte minden Tisza-tóra érkező vendégre hatással vannak: a horgászok, a túrázók, a vízi sportot űzők, és a hajósok egyaránt érintettek a kérdésben.
Sajnos a korábbi években lefolytatott többoldalú tárgyalások nem hoztak eredményt, pedig a szabályok betartásával elkerülhetők lennének a konfliktusok. A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság munkatársai az újabb tárgyalásokon azt kérték a vízen és vízparton tartózkodóktól, hogy ha veszélyeztetve érzik magukat a vízi járművek által keltett hullámzás miatt, azt haladéktalanul jelentsék be a vízirendészetnek.
Amennyiben a hullámot keltő más vagy mások életét vagy testi épségét veszélyezteti, a Büntető Törvénykönyvről szóló 2012.évi C. törvény 233. §-ba ütköző Vízi közlekedés veszélyeztetése bűncselekményt követi el. Ezt már azzal megvalósítja, ha például az általa keltett hullámoktól a kisebb csónak, kajak, kenu felborul, vagy nagyobb mennyiségű víz csapódik a vízi-járműbe. Az elkövetővel szemben büntetőeljárás indul.
A hullámkeltés tilalmát a Hajózási Szabályzat (57/2011. (XI.22.) NFM Rendelet) is rögzíti az I. rész 6.20 cikk (1) bekezdésében. E szerint:
A hajónak úgy kell szabályozni sebességét, hogy ne keltsen olyan hullámot vagy szívóhatást, amely menetben lévő vagy veszteglő hajóban vagy műtárgyban kárt okozhat. A hajó sebességét – a saját biztonságos kormányképességének megtartásával – kellő időben csökkenteni kell, különösen:
- kikötő bejárata előtt
- a part mellé vagy kikötőpontonhoz kikötött, illetve ott rakodó hajó közelében
- a szokásos veszteglőhelyen tartózkodó hajó közelében
- a nem szabadon közlekedő komp közelében
- a vízi útnak az illetékes hatóság által – hullámzást kelteni tilos (A.9. jelzés) – jelölt szakaszán
Ezen szabályok megszegői hajózási szabálysértést követnek el, amely elsősorban pénzbírsággal szankcionálandó.
Bejelentés a 107 vagy 112 rendőrségi segélyhívó számokon vagy a Kiskörei Vízi-rendészeti Rendőrőrs 20/431-7372 telefonszámán tehető.
Lehetőség szerint minden esetben készítsenek fényképes vagy videós dokumentációt, mellyel beazonosítható a hullámokat keltő vízi jármű (lajstromszám láthatósága). Ha nem sikerül, jegyezzék meg a hajó nyilvántartási számát (lajstromszámát) és paramétereit (szín, név stb.)
Mindannyiunk érdeke az, hogy a Tisza-tavon is kialakuljon a vízi közlekedés kultúrája. Ehhez az első lépéseket saját magunknak szükséges megtenni:
– a problémás esetek azonnali bejelentésével,
– azoknak pedig, akik hullámokat keltve közlekednek, figyelmesebb közlekedéssel.
A hullámkeltők között nem csak sport vagy kedvtelési hajózási céllal vízen tartózkodók vannak, számos horgászcsónak közlekedése is okoz ilyen problémát.
(forrás: http://sporthorgasz.eu/2017/07/18/hullamkeltes-mint-konfliktusforras/ )