Vizslavezető tanfolyam és VAV vizsga felkészítő tréning Nádasdladányban
“Eb a vadász kutya nélkül!” – mondják az idősebb vadászok, és ez pontosan így is van
Nem véletlen, hogy az elcsökevényesedett érzékszervekkel rendelkező ember a kutya és a technika segítségére szorul az eredményes vadászat érdekében.
Az OMVK Fejér Megyei Vadászkamara és a Magyar Vizsla Klub Egyesület közös szervezésében első alkalommal került sor 2016. április 16-án vizslavezető tanfolyamra, mivel több vizslavezető jelezte, hogy szeretnék kutyájukat képezni és vizsgára felkészíteni.
A tanfolyamot Bíró Tamás, a Fejér Megyei Vadászkamara Kynológiai Bizottságának az elnöke nyitotta meg, majd Mármarosi Anna, a Magyar Vizsla Klub Egyesülettől köszöntötte a részvevőket. Elmondta, nagyon örül, hogy az emberek érdeklődését kezdi felkelteni a vizslának a többirányú alkalmazhatósága és nagy az érdeklődés abba az irányba, hogy a kutyákat rendeltetéseiknek megfelelően használják a gazdájuk.
Sokakban felmerült az igény arra is, hogy a vadászatokon egyre képzettebb kutyákkal tudjanak részt venni. Aki ismeri a vad viselkedését, tudja, hogy annyira meg tud lapulni rejtekhelyén, hogy keresés közben akár rá is léphet az ember. Az antenna-orrú kutya azonban a profi módon rejtőzködő vadat is észreveszi, és jelzi gazdájának. A vizslák esetében egy ilyen tanfolyamnak az a célja, hogy képesek legyenek sikeres vadászati alkalmassági vizsgát tenni.
A kutyák felkészítésében Hári Csaba, a Nádor Vadásztársaság hivatásos vadásza, valamint ifj. Kálmán Gyula, id. Kálmán Gyula és Szabó Sándor VAV bírók, kutyavezetők voltak a kutyások segítségére.
A tanfolyam helyszínét a Nádor Vadásztársaság biztosította, amely apróvadas vadászterület. A foglalkozásra összesen 15 kutya érkezett. A megnyitó után a csapat kiment a tanfolyam helyszínére és az első fázison felmérték a kutyák képességét, kezelhetőségét, gazdájukkal való kapcsolatukat, valamint, hogy milyen kiképzési fázisban vannak jelenleg. Az a kutya, amely még nem volt tanítva, annak az öröklött tulajdonságait vizsgálták meg, hogy célirányosan minél nagyobb fejlődést tudjon elérni és minél könnyebben tudjon felkészülni a vizsgára. A déli pihenő után, a nap második felében lehetőség volt a vadmegállás gyakorlására és a fegyelmi dolgok stabilizálására.
A tanfolyam összességében hét alkalomból áll, a legutolsóra május 29-én kerül sor a Magyar Vizsla Klub Kajászói rendezvényén a Fejér megyei Vadászkamara által szervezett VAV vizsgával bezárólag. Az utolsó három foglalkozásra egy-egy kutyás szaktekintélyt hívnak meg, akik sokrétű előadásaikkal színesítik a felkészülést, a vizslák mezei munkájától kezdve az utánkeresésben való használhatóságukig. Céljuk, hogy minél több tudást tudjanak átadni a tanfolyamon résztvevő kutyavezetőknek. Az utolsó foglalkozáson a VAV vizsga feladataira kerül majd sor, hogy a kutyák és a vezetők is szokják e vizsgamódszer légkörét.