Teszt-1: YAD – Világító, lítium LED-es waggler úszó
„Dübörög” a nyári forróság, és ez bizony komoly akadálya lehet egy jó kis matchezésnek. Bármennyire felkészül az ember egy 35-38 fokos „megmérettetésre”, a végeredmény mindig kétesélyes. Nemrégen magam is kísérletet tettem egy egész napos wagglerezésre, de végül feladtam az esernyő alóli pecát.
Sebaj! Majd változtatok az időintervallum kiválasztásában, és legközelebb a késő délutáni indulást preferálom – gondoltam. Este 9-ig, 10-ig is kint fogok maradni, hiszen vannak star-light patronos úszóim! – úgyis régen próbáltam ezt a műfajt. Azt azonban nem gondoltam volna, hogy az esti wagglerezéshez egy tasak világító patront sem fogok felbontani. Még a tervezett horgásznap előtt ugyanis a YAD-tól megérkeztek a lítium LED-es, világító waggler úszók, így kézen fekvő volt, hogy élesben fogom kipróbálni őket ( www.ehorgasz.hu és www.horgaszkiraly.hu ).
Persze nem bírtam ki, hogy még otthon ki ne bontsak egyet. Az alapos tanulmányozás után rájöttem, hogy a német gyártó nem találta fel a spanyol viaszt. Hiszen hasonló szisztémájú, nagyobb méretű úszót láttam már más forgalmazónál, sőt az én dobozomban is volt egy. Akkor hol lehet a különbség? Miért lett „újra melegítve” a régi szisztéma? Ekkor beugrott néhány bosszantó dolog a korábbi típusoknál. Azok eléggé nagy méretűek voltak, mert kellett a hely az elektromos „kütyüknek”. Össze is kellett tolni a részeiket, de a rögzítés a használat során – különösen a nagyobb dobásoknál – lassan megadta magát. A legnagyobb gondom viszont mégis csak az volt velük, hogy a világítás csak néhány órás éjszakai pecát „engedélyezett”, mert annyira volt elég a cucc. Ez akkor elvette kicsit a kedvemet a témától, és visszatértem a világító patronos típusokhoz.

A múlt felidézése helyett azonban most inkább nézzük sorjában, hogy mit is kapunk a YAD-tól ha világító, lítium LED-es 8 grammos waggler úszót szeretnénk!
A múlt felidézése helyett azonban most inkább nézzük sorjában, hogy mit is kapunk a YAD-tól ha világító, lítium LED-es 6 grammos waggler úszót szeretnénk!Az úszós szett egy cell-dobozban kapott helyett: 1 db úszótest + 1 db LED-es antenna + 2 db 3V-os lítium LED elem. Ez utóbbiakból csak egy darab kell az úszó működéséhez, a másik elem tartalék. Ez szimpatikus, hiszen ha gond van, akkor ahogy a régi nóta mondja: „van másik!” Az összeszerelés sem bonyolult: Ha a lítium elemet a tűs felével az úszótest felé helyezzük el az antennában, akkor nem világít az úszónk.

Ha a lítium elemet a tűs felével az úszótest felé helyezzük el az antennában, akkor nem világít az úszónk
Ilyenkor csupán az elem tároló pozíciót „veszi fel”. Ha a lítium elemet az előzőhöz képest fordítva – azaz a tűs végénél – dugjuk az antennába, akkor az azonnal világítani fog! Ezután az antennát egy mozdulattal rögzíthetjük az úszótesthez. Ekkor a lítium elem besüllyed az úszótestben kialakított zárt csőbe!
Egy darab lítium elem aktív – világító – ideje etc. 90 óra a YAD gyári katalógus szerint, és ez minden tekintetben toronymagasan felülmúlja az évekkel ezelőtti, korábbi típusokat. Mivel az úszós szettben 2 darab lítium elemet kapunk alapból, ezért 180 óra éjszakai wagglerezéshez kapunk fényt az úszónktól. Az úszótest és az antenna rögzítésére pedig egyszerű, és megbízható műszaki megoldást talált a YAD.
Mivel az úszós szettben 2 darab lítium elemet kapunk alapból, ezért 180 óra éjszakai wagglerezéshez kapunk fényt az úszónktól. Ez több, mint 22 folyamatos éjszakai peca!
Most pedig jöjjön egy kis matematika! Ha este fél 9-től, másnap hajnalig, kb. fél 5-ig folyamatosan használjuk világító úszónkat, akkor etc. 8 órás igénybevételt „vállaltunk be” – ehhez azért minimum két jó kávé is kell azért! Ha ezt vesszük alapul – és kihasználjuk az úszós szett mindkét lítium elemének erejét -, akkor több, mint 22 éjszakára elegendő a muníció. Ez jóval több lehetőség, mint ami az átlag magyar horgásznak kijut évente.
És végül hogyan sikerült az első lítium LED-es waggler úszós pecám? A tapasztalatokról és a fogásokról hamarosan beszámolok!
( szöveg és képek: Békési János )