M5 TV – Erdei utakon – Reviczky Gáborral – Ajánló – 2021/2. adás – 2021.01.09. szombat 12:40
– A három kilátó meséje
– Erdei séta – újdonságok nyomában
– Nemzeti Kincsünk az Erdő – Az erdőgazdálkodás társadalmi hasznai
– Önkéntes munka a Soproni Parkerdőben
– A téli napforduló után…
A három kilátó meséje
Az erdőgazdaságok közjóléti munkájának köszönhetően épült kilátók mind-mind méltán népszerűek és kedvelt célpontok az erdőjáró turisták körében. Mindig a környezetbe illeszkedő kilátókat építenek és tartanak fenn, amelyekről messzire ellátva komoly földrajzi, ökológiai és nemegyszer geológiai, botanikai ismereteket is szerezhetünk.
Azt azonban csak kevesen tudják, hogy a hatvanas-hetvenes évek elején három leselejtezett fúrótoronyból is kilátót alakítottak ki. Velencén a Bence-hegyen, egyet Nagykanizsán, valamint a Mátrában. A három torony kalandos történetét Salacz Nóra gyűjtötte össze egy kötetbe. Különlegességük, hogy nagyjából egyszerre állították fel őket, valamint későbbi újjászületésük is szinte egy időben történt.
Erdei séta – újdonságok nyomában
Egy erdei séta során megannyi újdonságot fedezhetünk fel, bővíthetjük természeti tudástárunkat. Különösen abban az esetben, ha egy vezetett, szakvezetéses erdei sétára indulunk el.
Nemzeti Kincsünk az Erdő – Az erdőgazdálkodás társadalmi hasznai
Az erdőgazdálkodás és vele együtt a faipar, a fakereskedelem közel 100 ezer embernek ad ma Hazánkban megélhetést. Az erdő emellett terepet ad a kirándulásnak, az erdei sportoknak, amelyek egészségünk megőrzésében játszanak igen fontos szerepet.
Önkéntes munka a Soproni Parkerdőben
Pesti Balázs ezúttal hazánk egyik legkedveltebb kiránduló vidékére látogat el, a Tanulmányi Erdőgazdaság Soproni Parkerdejébe. Sopron város legrégebben ismert és emlegetett forrása, a Deák-kút környékén egy lelkesen sepregető csapatba botlott. Önkéntesünknek nem volt hát választása, gereblyével a kezében hamar csatlakozott is a dolgos közösséghez.
A téli napforduló után…
Noha január eleje-közepe még mindig az év legrövidebb nappalait jelentő időszak, lassanként, percről percre azért araszolunk a június szikrázóan meleg, hosszú nappalos, termékeny nyara felé. Az utóbbi évtized telei ráadásul lényegesen enyhébbek a korábbi időszakoknál, viszonylag ritkává váltak a tartósan hóborította, valóban komoly hidegbetörésekkel járó januárok…de sosem tudhatjuk: mi is történik.