Visszatekintő: Elképesztő számadatokkal! – A Kisalföldi Homokpuszta LIFE projekt

A HAZAI VADÁSZ stábja 2014. májusában járt a “Természetvédelem honvédségi területeken” című nemzetközi konferencián. Cikkünkből további érdekes információkat tudhatnak meg a témáról, elképesztő számadatokkal!

 

hm1

 

 

A LIFE 08 NAT/H/000289 azonosítószámú, “LIFE + Kisalföldi Homokpuszta” projekt keretében megvalósított felhagyott katonai épületek bontásából származó törmelékek és az illegális szemét eltávolítása a projekt területről (C.5) megnevezésű akció végrehajtása során a szovjet haderő által visszahagyott 4 épület, továbbá egy lebetonozott alakulótér és parkoló, valamint számtalan földalatti műtárgy (közművezetékek, bunkerek) kerültek elbontásra.

A Budapesti Erdőgazdaság Zrt. által végrehajtott épületek és építmények bontása során összesen 3100 m3 hulladék keletkezett az alábbi bontásban:

2660 m3 EWC 17 01 01 Betontörmelék,

432 m3 EWC 17 01 07 Beton, tégla, cserép és kerámia frakció vagy azok keveréke,

0,5 m3 EWC 17 04 05 fém,

8 m3 EWC 17 09 03 Veszélyes anyagokat tartalmazó egyéb építkezési és bontási hulladékok.

IMG_1998

Az akció másik fő feladata az illegális szemétlerakások felszámolása és az összegyűjtött hulladék eltávolítása a projekt területről. A szórványosan lerakott kisebb kupacok mellett 3 jelentősebb mennyiségű hulladékot tartalmazó illegálisan kialakított szemétlerakót kellett felszámolnunk. A legnagyobb mennyiségben lerakott illegális hulladék kibányászása után visszamaradt gödröt a kétéltűek és hüllők szaporodására alkalmas vizes élőhellyé alakítottuk. Az összegyűjtött, illegálisan lerakott hulladék mennyisége összesen 3900 m3 volt, amely osztályozását, szétválogatását követően az alábbi frakciók keletkeztek:

IMG_2008

90 m3 EWC 20 03 07 lom hulladék,

195 m3 EWC 20 03 01 egyéb települési hulladék,

75 m3 EWC 17 09 04 kevert építkezési és bontási hulladékok,

410 m3 EWC 17 01 01 Betontörmelék,

3123 m3 EWC 17 05 04 Kitermelt talaj,

7 m3 EWC 17 06 05 Azbesztet tartalmazó építőanyagok (pala tető),

2 tonna termékként tovább nem használható gumiabroncsok.

IMG_1999

Darálógép segítségével a betontörmeléket adott szemnagyságú nyersanyaggá alakítottuk át, majd a laboratóriumi vizsgálatok eredményét követően újrafelhasználhatóvá vált, így a projektterület úthálózatának javítására 1810 m3 felhasználásra került. Az osztályozógép segítségével kirostált talajt a laboratóriumi vizsgálatok eredményét követően újra felhasználtuk a természetes domborzathoz hasonló buckafelszín kialakításához.

A 7000 m3-nyi összegyűjtött anyag osztályozásának és aprításának, valamint laboratóriumi vizsgálatának köszönhetően csak 808 m3-nyi hulladékot kellett engedéllyel rendelkező ártalmatlanító- és lerakóhelyekre szállítani, ezáltal a környékbeli hulladéklerakókat csekély arányban terheltük. Az akciót a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. hajtotta végre.

IMG_2013

A Természetes domborzat helyreállítása és a füves területek rehabilitációja megnevezésű (C.4) akció megvalósítása érdekében a projekt előkészítő szakaszában részletes geodéziai felvételezés készült a teljes területről. A 11,5 ha kiterjedésű nagy földsáncrendszer tájba illesztésének tervezése során 10 cm felosztású szintvonalas térkép készült a jelenlegi állapot és a tervezett állapot szemléltetése érdekében.

Az elkészült műszaki tervekkel összhangban a kivitelezés során az FHNPI szakemberei bevonásával kijelölésre kerültek a közlekedési nyomvonalak, valamint a természetvédelmi szempontból értékes jó állapotú és kis kiterjedésű élőhelyek, tömeges védett növény előfordulások helyszínei, melyek védelmére a kivitelezési munkák során a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. fokozott figyelmet fordított.

IMG_2015

Az akció megtervezését és végrehajtását a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. végezte az FHNPI -vel folyamatosan egyeztetve. Az FHNPI szakemberei rendszeres ellenőrzést végeztek a területen.

A 15,6 ha területű és mintegy 100.000 m3 mennyiségű földmunkák tűzszerészeti biztosítását (tűzszerész felügyeletét, továbbá az esetlegesen előtalált robbanótestek hatástalanítását és elszállítását) a Magyar Honvédség 1. Honvéd Tűzszerész és Hadihajós Ezred látta el. A földsáncrendszerek és a földalatti bunkerek elbontása során:

788 kg katonai eredetű Nem Robbanó Test (NRT), valamint 2 db 120 mm-es szovjet, repeszromboló gránát, valamint 1 db 122 mm-es szovjet repeszromboló és 1 db 125 mm-es szovjet, repeszromboló gránát került elő. Mind a hatástalanított éles, mind a nem robbanó testek elszállításra kerültek!

IMG_2016

A Life területen lévő homoki gyeptársulások magjainak begyűjtését természetvédelmi engedély alapján végezte és végzi a Budapesti Erdőgazdaság Zrt. . A gyűjtést magbegyűjtő adapterrel ellátott kézi motoros kaszával, valamint quadra szerelt magbegyűjtő adapterrel végezték. A gyűjtött kaszálékot átrostálva és megtisztítva közel 140 kg tiszta fűmagtömeg keletkezett. A Stipa pennata mag kézi erővel, a repítő szőrök levágásával közel 20 kg tisztamagot sikerült begyűjteni. A 40 kg/ha intenzitású vetéshez szükséges vetőmagkeverék összetétele a Fertő-Hanság Nemzeti Park Igazgatóság szakembereivel egyeztetve került kialakításra. A tájba illesztett terület egy részén a spontán visszagyepesedés is vizsgálat alatt van.

IMG_2021

 

Filmünket a HAZAI VADÁSZ TV Magazin 2014. május 25-i adásából nézhetik meg:

 

https://www.youtube.com/watch?v=fHLVCW97QmM&index=3&list=PLKvx2RL2fVzKJ5W1AfFiUPYCCH9Dz2iRU

 

http://echotv.hu/hazai-vadasz

www.fhmag.hu

http://www.idokep.hu/erdomezo 

www.facebook.com/echotelevizio

www.facebook.com/fhmag

 

( szöveg: Szőke Péter LIFE projekt manager, Budapesti Erdőgazdaság Zrt. , képek: HAZAI VADÁSZ )