Túrafelszerelés KISOKOS: a hálózsák és a kempingfőző
Itt a tavasz, most már visszafordíthatatlanul! Sokan készülünk kisebb-nagyobb túrázásra, a vízpartra és az erdőbe egyaránt. A gondos útitervek elkészítése mellett azonban nem árt ha tisztában vagyunk a ránk váró nehézségekkel is. Ezért fontos, hogy a megfelelő felszereléssel rendelkezzünk, ha a természetbe indulunk! Új sorozatunkkal szeretnénk segíteni a megfelelő túrázó felszerelések kiválasztásában. Olyan szakemberek mondják majd el tanácsaikat, akik évtizedes tapasztalattal rendelkeznek e téren.
Ha túrázásról van szó, akkor a hálózsákokról mindenképpen kell beszélnünk. Hálózsák beszerzésnél két tulajdonságot mindenképpen vizsgáljunk meg: a töltőanyagát, és a formáját.
A töltőanyagnak két alaptípusa van: a szintetikus illetve a pehely, ami többnyire lúdpehelyt jelent. A lúdpehely töltőanyagot a pehely és a szál arányával jellemzik, mely számok a szigetelőképességükre utalnak.
Általában ha 20 százaléknyi a toll rész és 80 százaléknyi pehely, azaz a hálózsák töltőanyaga 80/20-as, akkor az már általában megfelelő szigetelést biztosít. De a 90/10-es jelenti a csúcsminőséget!
A pehelyről azt kell tudni, hogy olyan légrést biztosít a zsák belsejében, ami által szigetelővé válik a hálózsák.
De vigyázat! Nedvesen a pehely összetapad, és elveszíti szigetelő képességét, ezért nagyon kell óvni a csapadéktól.
De miután kiszárad, teljesen visszanyeri az eredeti állapotát.
A szintetikus töltőanyagú hálózsákok is népszerűek, részben a kedvezőbb áruk miatt, részben pedig azért mert strapabíróbbak. Kicsit jobban bírják a nedvességet.
Bár azt is tudni kell, hogy nedvesen ezek is jelentősen veszítenek a szigetelőképességükből.
A forma is lényeges a hálózsák kiválasztásánál. A túrázók túlnyomó részt a múmia formát szeretik.
Bár nem olyan kényelmes, mint a klasszikus négyszög, vagy téglalap alakú hálózsákok. De a múmia forma kisebb, ez által könnyebb a hálózsák, illetve kisebb helyre csomagolható.
Kempingezésnél, túrázásnál hogyha magunk szeretnénk elkészíteni az ebédünket, vagy az ételünket, akkor nagyon fontos, sőt elengedhetetlen darab egy gázüzemű kempingfőző, melyet különböző méretű gázpalackra lehet rácsatlakoztatni.
A palackok általában szelepesek, mely azt jelenti, hogy a főzőt túrázás közben szét lehet szedni. Nem kell tehát egyben, összeszerelt állapotban betenni a hátizsákunkba.
Ez azért is jó, mert ha szeretnénk megosztani a súlyt, a terheket a túratársak között, akkor lehet, hogy egyikük viszi a főzőfejet, míg a másik a palackot.
Az égőfej többméretű lehet, vannak kisebbek és nagyobbak. Általában a kisebbeket szeretik a túrázók, mivel ezek könnyebbek és kisebb helyre pakolhatók.
Sokszor szokták kérdezni, hogy ezen meg lehet-e főzni egy teát, vagy levest. Mosolyogva szoktuk meggyőzni őket arról, hogy ezzel egy négyfős társaságnak is meg lehet főzni egy vacsorát. Hiszen ugyanolyan teljesítményű, mint az otthoni főző!
( szöveg: Máthé László, képek: HAZAI VADÁSZ, forrás: www.grube.hu )