Backstage – A festői szépségű Klastrom-völgy pálos kolostorromjai
A Balaton-felvidék hegycsoportjának nyugati záró tömbje az Örsi-hegy. Ennek keleti oldalában, Salföld községtől délnyugatra, a Bakonyerdő Zrt. Monostorapáti Erdészete által kezelt erdős hegygerinc mögött, a festői szépségű Klastrom-völgy fölé emelkedő erdős dombocskán találhatóak az egyetlen magyar alapítású szerzetesrendnek, a pálos rendnek a kolostorromjai. Február elején ide látogatott el a HAZAI VADÁSZ stábja.
Utunkra elkísérte a stábot a Monostorapáti Erdészet igazgatója, Farkas Attila, aki – a terepjáró vezetése közben – részletes helytörténeti előadást tartott számunkra. Vérbeli lokálpatriótaként a Monostorapáti – Salföld útvonalról látható vulkanikus eredetű hegyek neveit, híres színészek – Karádi Katalin, Tolnay Klári – pincéit, és még számos nevezetesség történetét is megosztotta velünk. A pálos kolostorrom története, fekvése, méretei is sorra kerületek, ahogyan közeledtünk célállomásunkhoz.
A Mária Magdolna tiszteletére szentelt templomot, amely a pálosoké volt, először 1263-ban említik egy oklevélben. A kolostor a török időkben elpusztult. Az 1960-as években helyreállították a romot, majd 2002-ben a Monstorapáti Erdészet területén fekvő műemlékek felújításáról Farkas Attila erdészeti igazgató készített fejlesztési tervet. Ennek kivitelezése során három másik történelmi emlékhely közjóléti fejlesztése mellett a pálos kolostor romja is fontos szerepet kapott. 2003-ban Pusztai Ilona műemléki tervező – aki az eredeti helyreállítási tervet készítette 40 évvel azelőtt – a Bakonyerdő Zrt.-vel közösen elkészítette rom állagmegóvási tervét.
Az állapotmegóvás mellett egy turista-pihenőhelyet is kialakítottak a kolostor mellett. 2004-ben Salföld önkormányzata a Bakonyerdő Zrt.-vel közösen a Megyei Önkormányzatnál kiírt pályázat keretében a szentélyben található egyik gótikus ablak ívével együtt helyreállíttatta. 2005 és 2007 között a Bakonyerdő Zrt. a Nemzeti Kulturális Alaphoz benyújtott sikeres pályázatai eredményeképpen teljes romkonzerválást és felújítást hajtott végre, és a kolostor mellett lévő régi csemetekerti kőépület helyreállításával pihenőhelyet hozott létre, esőbeállóval, fa asztalokkal, padokkal és tűzrakóhellyel, valamint irányító és ismertető táblákkal.
Farkas Attila, a Monostorapáti Erdészet igazgatója ismertette a pálos kolostor történetét. Az eredeti templom valószínűleg nem a pálos rend építészeti munkájának eredménye, hanem a szerzetesek egy már meglévő román kápolnát vettek birtokukba, amit később körülépítéssel saját igényeik szerint kibővítettek. Az újjáépített templom már a pálos rend sajátos építési stílusának jegyeit viseli: a templomépületet keletre tájolták, ehhez a kolostor északról csatlakozik.
A templom egyhajós, 21,6 m hosszú, és 7,9 m széles volt, 1475 körül késő gótikus stílusban átépítették, ekkor került hozzá a még ma is látható, hosszú szentély. Feltehetőleg csúcsíves keresztboltozat borította. Nyolcszög alakú, a nagyvázsonyi temploméhoz hasonló hálóboltozatos mennyezetű szentélye a gótikára jellemzően a hajóval körülbelül azonos szélességű, poligonálisan záródik. A hajótól egy gótikus diadalív választja el.
A templomhoz északról csatlakozik a négyszögalaprajzú kolostor. Ennek csak az 1480 körüli átépített formája ismert. Az 1962-es feltárás rekonstrukciós rajzai alapján középen – nem teljes négyszögű – kerengős udvar volt, itt állt a ma is ép nagyméretű kőkút. Az épület hálótermei alatt a borospince, a hálótermek mellett déli irányban egy nagyméretű élelmiszerpince és egy kamra, a kolostor délnyugati csücskében pedig konyha és refektórium (étkező) volt.
Jelenleg a templom falai a boltozatig állnak, a szentélyben helyenként láthatók még a bordaindítások nyomai is. A gótikus ablakok közül egy mérműves ablak áll, ezen megmaradtak részletképzések, a másik ablakból már kitört a mérmű. A kolostorszárnyakból csak részletek maradtak fent, a falak körülbelül combmagasságig állnak.
Az erdészek nemcsak a pálos kolostorrom helyreállításából vállaltak oroszlán szerepet, hanem a mindennapok állag megóvási munkálatait is folyamatosan végzik, így szinte egész évben programok kedvelt színhelyévé vált.
Filmünket a HAZAI VADÁSZ TV Magazin február 16-i adásában, vasárnap délelőtt 11 órakor láthatják Nézőink az ECHO TV csatornán!
www.facebook.com/echotelevizio
( szöveg és képek: HAZAI VADÁSZ )