Backstage – Lengyel-Annafürdő – Turisztikai és Természetismereti Központ – Szentkúti Kunyhó-Ökoház
Lengyel-Annafürdő a Tolnai-hegyhát déli részén, az egykori Apponyi grófok kedvelt üdülőhelyén, Lengyel község szélén helyezkedik el, csodás erdei környezetben.Ide látogatott el október közepén a HAZAI VADÁSZ stábja. A közel 100 hektáros, természetszerű erdőgazdálkodási módszerrel kezelt parkerdőt Gál László a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. erdőművelési és közjóléti ágazat vezetője mutatta be. Az eső újra a “barátunk” lett, mert a forgatás egész ideje alatt hatodik stábtagként állandóan velünk volt!
Először a Szentkúti Kunyhó – Ökoház felé vettük az irányt, ahová egy lelkes biciklis gyerekcsapat érkezett. A srácok otthonosan elfoglalták a valóban 100 %-ig zöld energiával működő házikót. Kezdetét vette egy sürgés-forgás, amelynek végén a kemence is főszerepet kapott.
Akik velünk tartanak a filmünk megtekintésében, azoknak kellemes kulináris élményben is lehet majd része, hiszen a Szentkúti Kunyhó recept szerint készült perecek megszületésének állomásait ismerhetik meg. Egészen addig a pillanatig, amíg a terítős, vesszőkosárba nem kerülnek. Innen azonban felgyorsulnak az események, hiszen a fantasztikus illatú, kemencéből “kipenderült” meleg perecek néhány milliszekundum alatt találtak gazdára. Olyan gyorsan, hogy mire feleszméltünk a fotózásuk miatt, nem maradt belőlük!
A stáb egyik része továbbra is a kemence melegétől alaposan befűtött házikóban, míg a pechesebbik része kívül rögzítette a látnivalókat. Azért féltávon cseréltünk, hiszen nálunk jó a csapatszellem!
Útra keltünk, és néhány perc múlva megérkeztünk Lengyel-Annafürdőre, amely teljesen elvarázsolt minket! A park közepén, öreg bükkfák tövében ered az Annaforrás, mely a Kőris-völgyi patakot és azon keresztül az erdővel körülvett pihenőtó természetes vízellátását biztosítja. A forrás körüli régi épületek felújításával és a parkerdei közjóléti berendezések létrehozásával ökoturisztikai fejlesztések sora valósult meg a közelmúltban, így jött létre a Turisztikai és Természetismereti Központ, mely hamar a turisták és a kiránduló csoportok kedvelt úti céljává vált.
Annafürdő története szorosan kapcsolódik az Apponyi grófok történetével. A Lengyel község körül elterülő uradalom 1799-ben került a család tulajdonába. Gróf Apponyi József építette a mai is látható lengyeli kastélyt 1829-ben. Felesége, Pajacsevich Teréz reumás betegségben szenvedett, ezért a helyi adottságokat kihasználva, a völgyben csordogáló forrás vizét használta fel gyógykezelésére, gőzfürdőt építtetett 1846-ban. A grófnőre gyakorolt jótékony hatása miatt a fürdőt más segítségre szorulók számára is használatra engedték, így hamar közkedveltté vált a gyógyulni vágyók között. A gróf külön kérésére, halála után a lakosság részére fennmaradt a fürdő.
Vásár- és ünnepnapokon mulatságokat, bálokat, majálisokat rendeztek a helyiek. Az örökös Apponyi Rudolf gróf párja, Benkendorff Anna szívéhez közel állt a fürdő és annak páratlan környezete. A fürdőt tovább fejlesztette, szállóhelyet építtetett, és az iskolás gyermekek részére majálisokat rendezett. A XIX. század végén már a köztudatban Anna-forrásként terjedt el a forrás neve. A grófnő 1900. évben bekövetkezett halála után a fürdőt hálából a lakosság Annafürdő névre keresztelte. A forrás mellett ma faragott faoszlop állít emléket munkájának.
Az I. világháború idején az örökös, gróf Apponyi Sándorné kórházként működtette a fürdőt, majd 1926-ban a Magyar Nemzeti Múzeumnak adományozta a kastélyt, és a körülötte lévő uradalmat, Annafürdővel együtt. A II. világháború után a Magyar Állami Erdőgazdasághoz kerültek a fürdő épületei, melyben szolgálati lakásokat alakítottak ki az itt dolgozó erdészek számára. A grófnő egykori lakosztályát vadászházként használták, melyet 1977-ben lebontottak, majd helyén új házat építettek.
2001-ben a Gyulaj Erdészeti és Vadászati Zrt. az erdők közjóléti funkcióinak érvényesülése végett Turisztikai és Természetismereti központot hozott létre. Azóta erdei iskola, kulcsosház, parkerdő, pihenőtó, vadaspark, tanösvény és kilátó várja a pihenésre és a természet megismerésére vágyókat.
A lengyeli erdő gazdag élővilágának kialakulását a változatos domborzatnak, magasabb csapadéknak és páratartalomnak köszönheti. A nagyvadak közül a gímszarvas, dámvad, vaddisznó és az őz is kedveli az erdőt. Őket közelebbről a parkerdőben található vadaspark magasleséről fotóztuk, amelyen nem sok helyet hagyott nekünk egy zajos gyerekcsapat. Lelkesedésüket teljesen meg tudtuk érteni, mert RUDI bőgésével elkápráztatott mindenkit!
Gál Lászlótól még azt is megtudtuk, hogy a grófi család az uradalom erdeit vágásos üzemmódban kezelte, többségében sarjaztatással. Később már a természetes felújítás és a fürdő körüli erdők szálalása is előtérbe került. A természetszerű erdőgazdálkodás a II. világháborút követően háttérbe szorult, melynek eredményeként többségében egykorú erdők alakultak ki. Az utóbbi évek közjóléti fejlesztései során előtérbe kerültek a folyamatos erdőborítást eredményező gazdálkodási módszerek alkalmazása. Figyelembe veszi az erdő természetes folyamatait az ökonómiai és ökológiai szempontok szem előtt tartása mellett.
A fény egyre fogyott, az eső újra beindult, de volt még egy állomás, amit mindenképpen szerettünk volna felkeresni: a Gyulaj Zrt. szeptemberi Trófeaszemléjének helyszínét. A tagolt parttal szegélyezett tó egyik szögletében várt ránk a tavaly felépített Szent Hubertusz vadászkápolna.
Nemcsak az eső elől volt jó a védelmébe húzódni. Jó volt egy szál gyertyát is meggyújtani, és egy kicsit elgondolkodni az élet dolgain. Megvártuk, amíg teljesen besötétedik, ekkor vettünk búcsút.
Életképek:
A filmblokkot hamarosan láthatják Nézőink a Hazai Vadász TV Magazinban, az ECHO TV csatornán!
www.facebook.com/echotelevizio
(szöveg és képek: HAZAI VADÁSZ, fotók: Turóczi Anett )