Tudósítás – “Csokonai és a vadászat” – Hévízi Irodalmi Napok 2013
A Csokonai Vitéz Mihály Irodalmi és Művészeti Társaság, a Hévízgyógyfürdő Nonprofit Kft. együttműködésével szeptember 28-30. között tartotta meg a Hévízi Irodalmi Napok 2013. évi rendezvénysorozatát. A több mint két évtizedes múltra visszatekintő esemény ünnepélyes megnyitóra zsúfolásig megtelt a Szent András Reumakórház Kultúrterme. A szokásos tanulmányi napok a „Magyar Vadász-Les” címet viselték.
Alexa Károly elnök köszöntőjét követően – a fürdőváros képviseletében – Fisli István, az Önkormányzat Közoktatási-, szociális- és sportbizottságának elnöke üdvözölte az egybegyűlteket, majd a házigazda gyógy-intézmény részéről dr. Kvarda Attila főigazgató, a vendégségbe hívott Vadászati Kulturális Egyesület nevében pedig Oláh Csaba elnök tartott beszédet.
A vadászat témakörében megtartott előadások sorát az ECHO Televízió Hazai Vadász magazinműsorának szerkesztője, Wallendums Péter nyitotta…
…aki „Miért vadászunk?” címmel lehengerlő stílusú agitációt tartott – érvek egész garmadáját felsorakoztatva – a vadászat mellett.
„A nők és a vadászat – Diánák nyomában” című prezentációjában Polster Gabriella mutatta be a gyengébbik nem vadászattörténeti szerepét, illetőleg az idén tíz esztendős Diana Vadászhölgy Klub tevékenységét.
A későbbiekben „terítékre került” a Kádári vadászatok emléke, a hazai vadászirodalom története, a vadászat képzőművészeti megjelenítésének témája, a vadászat költészeti megjelenítése, illetőleg Bársony István és Fekete István életművének méltatása is, olyan előadók tolmácsolásában, mint Tollner György, Vuray György, Csiák Gyula vagy Kőhalmy Tamás.
A rendezvény ideje alatt a fogadócsarnokban a Zalai Vadász Alkotók Egyesület művészeinek tárlata volt látható, és a vadászati szakfolyóiratok is bemutatkozási lehetőséget kaptak – bár érthetetlen módon nem mindegyik újság élt ezzel a lehetőséggel. Ezúttal is meghirdették a Lilla-díj címre pályázók körében a versíró versenyt, hagyományosan koszorút helyeztek el a kórház parkjában álló Csokonai szobornál, a római katolikus templomban megemlékeztek Major Zala Lajosra, a közösség alapítójára, és átadták a Csokonai-díjat is. A programok zárásaként a résztvevők csoportos látogatást tettek a keszthelyi Helikon Kastély Vadászati Múzeumába.
( szöveg és képek: HAZAI VADÁSZ )