Mérgezett parlagi sast sikerült megmenteni!
2013. július 10-én lakossági bejelentés érkezett a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálatához, miszerint egy röpképtelen parlagi sast találtak. A helyszínre érkező természetvédelmi őrszolgálat munkatársai megállapították, hogy a madár feltehetően mérgezés áldozata lett.
A mérgezett sast a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Górési Madár Mentő Állomására szállították, ahol a gyors szakszerű beavatkozásnak köszönhetően sikerült a madár életét megmenteni.
A jelenleg futó “A Parlagi sas védelme Magyarországon” (LIFE10NAT/HU/019) Európai Uniós Life projekt-melynek elsődleges célja a mérgezéses esetek visszaszorítása- keretén belül a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület szakembereivel a madárra műholdas nyomkövetőt szereltünk, melynek segítségével pontosan le tudjuk követni a mozgását, és probléma esetén (pl: mérgezés) azonnal be tudunk avatkozni. Az új típusú nyomkövetők már képesek arra, hogy akár 5 percenként gps pontosságú jelet szolgáltassanak, és a napelemnek köszönhetően több évig is működőképesek.
A mostani jelölés azért is kiemelt jelentőségű, mert rendszerint csak fiatal madarak fészekben történő jelölésére van lehetőség, ugyanis a már tapasztalt idősebb korú egyedek befogása nehéz. A most elengedett madár 2. éves és már szerencsésen átvészelte a kirepülés utáni első kritikus időszakot, így majd feltehetően hosszú ideig fog a természetvédelem számára fontos adatokat szolgáltatni.
Az MME parlagisas-védelmi programját és mérgezésellenes kampányát az Európai
Unió LIFE alapja támogatja (LIFE10NAT/HU/000019).
A projektben az MME partnerei: a Hortobágyi, Bükki és Körös-Maros Nemzeti
Park Igazgatóságok, a Nemzeti Nyomozóiroda, az Országos Magyar Vadászkamara,
a Fővárosi és a Jászberényi Állat- és Növénykert, valamint a
Természetfilm.hu Egyesület.
( forrás: www.echotv.hu )