Új év – új módszer
Az idei hosszúra nyúlt tél után komolyan elgondolkodtam azon, mi lenne, ha kicsit váltanék, és intenzívebbé tenném a horgászataimat. Az igazat megvallva közel áll hozzám a fenekezés, de mivel az utóbbi években egyre kevesebbet tudtam horgászni, gyakoribb kapásokra vágytam. Korábban, ha a matches módszerről olvastam, vagy láttam anyagot, úgy gondoltam, hogy a vékony zsinórok, finom spiccek nem nekem valók. Most viszont elérkezettnek éreztem az időt arra, hogy komoly lépést tegyek a „feelinges” peca irányába!
Az elhatározásomat tett követte és – bár nem volt egyszerű az egyre szűkülő szabadidős lehetőségeimben „rendet vágni”-, de sikerült végre egy nyugodt délelőttöt tóparton eltölteni.
Nem bíztam a véletlenre, ezért a régi felszereléseim közül semmit sem hoztam magammal, csak az új szerzeményeket. A három méteres Trabucco Carp Plus 5-20 g-os matchbotra – a csukló alatti súlypont miatt – egy negyvenes méretű, nagy dobátmérőjű orsó került, 0,18-as süllyedő zsinórral. A 0,16-os előkére 12-es horgot kötöttem, a 6+2-es waggler úszót pedig egy egyszerű damyl ütközővel küldtem be a közel 6 méter mély vízbe. A gondos vízbemérést követően 8 – 10 közepes gombócnyi Dovit piros-pontyozó etetőanyagot dobtam az úszóm közelébe.
Az előkészületek után le sem vettem a szemem a waggler vízből kiálló, 10 mm-es, fekete végéről. Az erős fényben – csodásan sütött a Nap – sokkal jobban, kontrasztosabban láttam a fekete színt, mint a pirosat. Kicsit fújdogált egy kis oldalszellő, de az úszóm egy centimétert sem sodródott, hála a süllyedő zsinórnak! Az etetés után kb. negyed órával megérkezett az első kapás, melyet egy harminc dekásra taksált kárász „követett” el. Meglepve tapasztaltam, hogy a finom szerelés milyen izgalmassá tette a kifogását. A vékony spicc szépen görbült, a bottest pedig felerősítve közvetítette felém minden kitörését. Biztosra mentem, ezért merítőt használtam, a magas parton aranyat ért a 3,5 méter hosszú nyél. Csontival újra csaliztam, repült egy kisebb gombóc etetőanyag, és már dobtam is be a szereléket. A kárászok szépen beindultak, egyik jött a másik után!
Közben kisebbre vettem az eresztéket, mert úgy gondoltam, hogy a lassan melegedő felsőbb vízrétegben tartózkodhatnak a halacskák. Ez a „húzásom” be is jött, mert felgyorsultak az események. Minden dobás egy-egy újabb kárászt hozott, és a méretük is egyre növekedett! Az etetést természetesen nem hagytam abba, és mindig egy kisebb gombóccal „jutalmaztam” igyekezetüket. A csúszó, ütköztetett wagglerezést nagyon élveztem, mert a három méteres matchbottal könnyedén dobtam az etetett helyre. A halak kifogása pedig igen szórakoztató volt, szó szerint „feelingesre” vizsgázott! De más ez a fajta módszer, mint a régi!
Aztán eljött az a pillanat, amikor elcsendesültek a kárászok, és a waggler úszóm megbillenve, szép lassan elmerült a tükör sima víz alá. Finom csukló mozdulattal reagáltam le az eseményt, de nem az történt mind eddig! A korábbiakhoz képest sokkal nagyobb erő görbítette meg egy pillanat alatt a matchbotom finom spiccét. Az orsóm fékje is megszólalt és halam ellentmondást nem tűrően el kezdett távolodni tőlem. Egy pillanat alatt felszökött az adrenalin bennem, de nem erőltettem a dolgot, hagytam hogy menjen, fáradjon.
A finom felszerelés most vizsgázott csak igazán! Teltek a percek, és csak lassan tudtam egy pár méter zsinórt „belopni”. Végig ott lebegett a szemem előtt, hogy az előkém csak 0,16-os – az általam eddig használt 0,30-as helyett – , nem beszélve a fenekezőbotomhoz képest sokkal vékonyabb matchbot spiccről.
Halam szépen írta a tiszteletköröket egymás után, de továbbra sem láttam, hogy mekkora. A hosszú merítővel a víz széléig araszoltam, hogy felkészüljek a fárasztás végjátékára. Lassan közelebb jött hozzám, de a parttól 8-10 méterre megmakacsolta magát, és „lecövekelt”.
Itt tette meg újra a köreit, melyeket a vízből időnként előbukkanó waggler úszó követett le, fokozva bennem az izgalmakat.
Végül az alaposan kifárasztott pikkelyest sikerült a mozdulatlan merítőszákfej fölé vezetnem és egy gyors mozdulattal megmerítenem.
Óriásit sóhajtottam, és csak arra tudtam gondolni, hogy mekkora élménnyel lettem gazdagabb! A pontymatracon fekvő, gumírozott bevonatú merítőszákban pipáló csodaszép, közel három kilós pikkelyes alaposan megdolgoztatta a finom matchszerelést.
Erre vártam egész télen! Jöhetett a fotózás, majd halam újra visszakerült éltető elemébe. Megvártam, míg a sekély vízben újra összeszedte magát, és lassan elúszott a mélybe. Megköszöntem neki az élményt, hiszen az első matches napom így emlékezetessé vált!
„Új év, új módszer” kezdtem az elején. Újra elolvasva a papírra – számítógépbe – vetett gondolataimat, úgy érzem hogy megtelt tartalommal ez a szlogen.
(A matches kalandot átélte: Fehér Milán)