Feederezzünk a TOP MIX csalitüskével!
Alapjában véve egy sima feederezésnek is vehetnénk ezt a kora tavaszi desedai horgászatot, ha nem fedeztem volna fel egy érdekes kis szerkezet, melynek első kipróbálására ezt a horgászatot szántam.
Történt ugyan is, hogy egy unalmas órámban más honlapokat nézegetve egy írásra bukkantam, melyet Berényi Zoltán barátom készített. Ott említést tett egy tűről, melyet hajszálelőkére kötve a csali feltűzésére használt. Ötletesnek találtam és gyorsan utána is néztem a külföldi publikációkban, de nem találtam róla semmit. A gyártója a legyező horgászoknak ajánlotta, a legyezőzsinór és a dobóelőke csatlakoztatásához. Felvettem a kapcsolatot Zolival és megbeszéltük, hogy komoly fantáziát látok benne, mind a rakósbotos, mind a feederbotos horgászatban, így aztán tovább viszem a dolgot.
A halaknak a felmelegedő vízbe kell jönniük
Sándor-József-Benedek meghozta a meleget. Ritka az a március 19, hogy rövidnadrágban lehet horgászni, ezért büszke is vagyok magamra (és a többi Józsefre), igazi húsz fok fölötti meleget hoztam/tunk. Fölpakoltam feeder cuccaimat és elautóztam a Deseda tóhoz. Nagy vízterületről van szó, így aztán a helykiválasztás okozott némi fejtörést. Végül is a lellei híd déli része mellett döntöttem. Ebben az öbölben viszonylag sekély a víz. A halaknak, ha van eszük, ide a felmelegedő vízbe kell jönniük, hogy télen ledermedt testrészeiket ebben a termálvízben melegítsék fel. A vízparton gondosan letakarították a nádat, hogy ne rothadjon a száraz a vízbe. Itt, a volt nádas egyik szimpatikus részére pakoltam le.
A Carp Specimen és az Extra Nagy Ponty
Hobbim a munkám is, így szinte kötelezőnek érzem, hogy különböző helyzetekben próbálgassam az etetőanyagokat. Most is ezt tettem, kétfélét vittem a vízpartra. Egy barna, halas- pelletes jellegűt, és egy édes, sárga színűt.
A Carp Specimen pontyos tavakhoz készült, több fajta roppantott pelletből, polip aromával. Azokon a vizeken, ahol gyakran feedereznek, bojliznak, véleményem szerint verhetetlen. A másik az Extra Nagy Ponty édes jellegű, sárga színű, nagyszemcsés etetőanyag. Sokkal általánosabban használható, mint a Carp Specimen.
Kíváncsi voltam, hogy működik a csalitüske
Nagyon sokfajta csalival készültem erre a horgászatra. Ebből nem azt kell leszűrni, hogy halvány fogalmam sem volt, melyik lesz a jó, hanem a csalitüske és annak használata izgatott.
Ki akartam próbálni, hogy a különböző puha pelletek nem repednek-e szét, mennyi ideig bírják a tüskén. Mindenképp érdekelt a kukorica, csonti feltűzése, esetleg lebegtetős csalizási módja. De leginkább, hogy a halak miként reagálják le az így felkínált csalit. Kíváncsi voltam, zavarja-e őket a csalitüske csontiból, pelletből, kukoricából esetlegesen kilógó hegye. Most pedig nézzük ezt a kis eszközt!
A csomagolás hátulján ábrákkal egyértelműen feltüntettük a használati módot. De ennek tanulmányozása nélkül sem lehet nagyot téveszteni.
A csalitüske, nagyon leegyszerűsítve egy kiegyenesített kétszakállú horog. A fülénél fogva kell a hajszálelőke végére kötni. Aztán a hajszálelőkére a horgot, és már használhatjuk is.
A szakállak miatt a csalik nem esnek le
Jellemzően puha fűzött csalikhoz készült. Értem ezalatt a különböző puha pelleteket, bojlit kukoricát, csontit és ezek kombinációit. A szakállak miatt a csalik nem esnek le, nagyon jól bírják a dobást. Egyaránt használható kicsi (6 mm) puha pelletektől, a nagy (16mm) puha pelletekig. Kifejezetten tetszett, hogy kedvenc pelletjeim, az oldódó pelletek mindegyik fajtája gyorsan, egyszerűen feltűzhető rá és még csak véletlenül sem repednek el. De legjobban az tetszett, hogy minden eddig használatos szerszám – fúrók, fűzőtűk, stopperek, ütközők és még sorolhatnám – elfelejthetők!
Két helyre etettem
De térjünk vissza egy kis időre az egyéb felszerelésekhez. Két botot készítettem elő. Egy 3,90 Royal Feeder–t, és egy 11’ 6” –es Preston Mini Power Carp Feeder-t. A Preston botra 30 grammos Korum method feeder kosár került, míg a DG botra 25 grammos Haldorádó pellet feeder kosár.
A kétfajta etetőanyaggal két, egymástól legalább 30 méterre lévő helyre etettem. A zsinór kiakasztásával a távolságot is beállítottam. Később megmérve 63 m (63 nagy lépés) volt a dobástávolság. A két helyre történő beetetéssel az etetőanyagokat is tesztelni akartam. Csonti-kukoricát tűztem a csalitüskékre, majd horgászni kezdtem. Az eredményről majd később ejtek néhány szót, sokkal inkább szeretném bemutatni a különböző csalikat a tüskén.
A csalizótüske nálam osztatlan sikert aratott
Később kipróbáltam a bojlit is. Ha megfelelő állagú, gond nélkül lehet a tüskére feltűzött golyóval 100 méter fölé dobni. Aztán kitűnően működik tigrismogyoróval, áztatott, erjesztett kukoricával, paszta pellettel. Ezek voltak kéznél, ezekről tudok véleményt mondani. A nap nyerő csalija a lebegtetett csonti volt. Fogtam még egy-egy halat kukoricával, Sonubaits epres pellettel, az F1 pelettel, a csokissal, Mentholos-Ánizs és Vörös Démon pelletjeivel is.
Összefoglalva pedig, az etetőanyagok közül most az Extra Ponty tarolt. A Desedán a halak ritkán jutottak halas jellegű csalikhoz, nem szoktak hozzá, ezért inkább a hagyományos etetőket díjazzák. De ez már nem lesz így sokáig! A csalizótüske pedig nálam osztatlan sikert aratott. Elképzelem majd azt a horgászt, aki egyszer mellettem ül, és nem fogja érteni, hogyan teszem föl ilyen gyorsan a pelletet. Ő még a fúrásnál tart, és még hátravan a fűzés, rögzítés, én pedig már bedobtam. De a java számomra még ezután következik, amikor rakósboton is kipróbálom mindezt. Természetesen azokat a tapasztalatokat is meg fogom osztani az Olvasókkal.
(szöveg és képek: Papp József)